Domowa alchemia, czyli jak się robi nalewki (+przepis!)

nalewki2

Zdjęcie © thomasklee

Za najogólniejszy przepis na nalewkę można uznać ten, który każe wypełnić naczynie owocami do 3/4 wysokości, a następnie zalać alkoholem tak, żeby przykrył owoce. Potem pozostaje czekać. W przypadku ziół sprawa jest trudniejsza – ich aromaty i smaki bywają bardzo intensywne. Nalewki na płatkach kwiatów są bardzo aromatyczne (polecamy na przykład nalewkę z kwiatów jaśminu), ale też trudne do wykonania, bo delikatne płatki kwiatów bardzo łatwo ulegają zniszczeniu.

Zdjęcie © thomasklee

Zdjęcie © thomasklee

Zalane alkoholem owoce, zioła lub kwiaty zostawia się do maceracji na kilka tygodni lub miesięcy. Następnie zlewa się nalew (alkohol) do szczelnie zamykanych butelek, a rośliny zalewa się ponownie, tym razem gęstym syropem cukrowym. Po
kolejnych kilku tygodniach zlewa się syrop i miesza z alkoholem. To jednak nie koniec – potrzebny jest jeszcze czas. Żeby nalewki dojrzały i osiągnęły doskonałość, trzeba im dać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Zdjęcie © thomasklee

Zdjęcie © thomasklee

Tyle teorii. Cała sztuka w robieniu nalewek polega jednak na eksperymentowaniu. Podstawowe składniki można łączyć z dodatkami, na przykład z przyprawami, takimi jak cynamon, goździki czy wanilia. Można spróbować dodać syropu lub samego cukru bezpośrednio do owoców, podczas ich zalewania alkoholem, albo wykorzystać miód. Można łączyć smaki i aromaty rozmaitych składników, mieszając ze sobą owoce, zioła, kwiaty i przyprawy według własnego upodobania. To prawdziwe pole do popisu dla kuchennych eksperymentatorów!

Zdjęcie © thomasklee

Zdjęcie © thomasklee

Ratafia
To nalewka przygotowywana przez cały sezon, z kolejnych dojrzewających owoców. Można wykorzystać wszystkie, jednak popularne jest ograniczenie się wyłącznie do owoców czerwonych. Można dodawać je w równych proporcjach lub wedle upodobań – zachęcamy do eksperymentów!

Do dużego słoja wsyp pierwszą porcję zdrowych, nieuszkodzonych, oczyszczonych owoców – jako pierwsze dojrzewają zazwyczaj truskawki. Zasyp cukrem i zalej alkoholem – wódką, spirytusem wymieszanym z wódką w proporcji 1:1 lub rumem.
Wraz z dojrzewaniem kolejnych owoców w sezonie dosypuj je kolejno do słoika, zasypuj cukrem i zalewaj alkoholem, za każdym razem tak, żeby przykrył wszystkie owoce. Pamiętaj, żeby owoce zawierające duże pestki wydrylować. Słój trzymaj w jasnym miejscu, najlepiej na słonecznym parapecie.
Po dodaniu ostatniej porcji owoców odczekaj jeszcze dwa tygodnie, a następnie zlej alkohol do szczelnie zamykanych butelek. Jeśli nalewka nie będzie dość słodka, możesz doprawić ją syropem cukrowym. Butelki przechowuj w ciemnym miejscu i chłodzie przez przynajmniej dwa miesiące, a najlepiej do rozpoczęcia następnego sezonu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Na zdrowie, Przepis. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.