Relacja: Wrocławskie Przelewki vol. II

DSC_0222W niedzielę, 14 grudnia, w Browarze Stu Mostów po raz drugi odbyły się Wrocławskie Przelewki – oczywiście we Wrocławiu. Ich głównym elementem jest konkurs baristyczny.

DSC_0226Uczestnicy już kilka dni przed konkursem dostali do wypróbowania mieszankę kawową, która wykorzystywana była później w zawodach. Dzięki temu mieli czas wybrać i udoskonalić najlepszą ich zdaniem alternatywną metodę zaparzania tej mieszanki. To idealne zaparzenie trzeba było powtórzyć następnie podczas konkursu, parząc na każdym etapie konkursu dokładnie jedną, idealną filiżankę kawy. Spotkanie organizowali: Czarny Deszcz i Cafe Sztuczki.

DSC_0237Na imprezie panowała bardzo miła atmosfera. Na piętrze, w części restauracyjnej można było zjeść dania inspirowane kawą. W tym czasie zawodnicy starannie wybierali ziarna kawy do zmielenia, ręcznie przebierali w ziarnach i wybierali te najlepsze. Skupiali się na odpowiednim zmieleniu kawy, niejednokrotnie zmieniając ustawienia młynka i próbując kilkukrotnie, aby kawa była odpowiednio zmielona.

DSC_0331Kolejnym sekretem była temperatura wody. Czajniki wyposażone w termometr dokładnie wskazywały temperaturę wody. Zawodnicy dobierali ją bardzo indywidualnie i bardzo dokładnie (np 94,5 stopnia).
DSC_0349Niektórzy czekali, aby woda lekko przestygła, inni owijali czajnik czapką żeby nie wystygła za szybko. Temat wody nie kończył się jednak na temperaturze. Jej odpowiednia jakość też była bardzo ważna, niektórzy zawodnicy przywieźli ze sobą swoją wodę do zaparzenia kawy.
DSC_0282Wszystko po to, aby z jednej mieszanki kawy wydobyć jak najwięcej i aby zaskoczyć sędziów (jury w składzie: Błażej Walczykiewicz, Łukasz Jura i Damian Durda). Sędziowie zaś „siorbali” kawę, raz po raz przepłukując usta wodą. Próbowali kawę gorącą, oraz chłodniejszą, by móc wyłonić najlepiej zaparzoną. Jest to zadanie bardzo trudne, zważając na to, że wszyscy uczestnicy mieli do dyspozycji tą samą mieszankę kawy. Jeden z organizatorów skomentował nawet, że jest bardzo zaskoczony, jak dużo można wydobyć z jednej kawy.
DSC_0374Równolegle odbywały się szkolenia z sensoryki piwa, zaparzania herbaty oraz
cuppingu. Wygrały Wrocławianki: Pierwsze miejsce zajęła Justyna Urbańska z Cafe Sztuczki, drugie miejsce- Marta Niwińska z Cafe Sztuczki, a trzecie miejsce – Maciej Dziewiątkiewicz z Secret Life Cafe z Warszawy. Oby więcej takich imprez we Wrocławiu!DSC_0484
Podczas imprezy mieliśmy też okazję porozmawiać z Patrykiem Kłosem z Czarnego Deszczu, organizatora Wrocławskich Przelewek.

„Filiżanka Smaków”: Czarny Deszcz jest z Wrocławia, ale z tego co wiem, współpracujecie głównie z Krakowem.

Piotr Kłos: Czarny deszcz to projekt z Wrocławia, związany z kawą we Wrocławiu, ale inicjatywa miała polegać na tym, żeby nawiązać współpracę z palarniami w całej Polsce. Chcieliśmy dogadać się tak, żeby nie musiec inwestować we własną palarnię. Chcieliśmy stworzyć jakiś projekt, który na wstępnym etapie pomija kwestię inwestycyjną. Powstała nazwa Czarny Deszcz i opracowaliśmy wygląd marki. Chcieliśmy też wypromować się przede wszystkim jako lokalna marka. Od początku chcieliśmy podziałać tutaj, na terenie Wrocławia i okolic, żeby stać sie lokalnym dystrybutorem kawy. I tak powstała idea Przelewek. Pierwsze Przelewki odbyły się w Cafe Rozrusznik, jako impreza dla wrocławskich baristów, żeby umozliwić poznanie się i wspólną zabawę…

Żeby zebrać wszystkich w jednym miejscu.

Dokładnie. Ładna pogoda, ogródek, mini-bitwa, ale bez specjalnego zacięcia. Chodziło głównie o zabawę. Ta formuła na tyle się sprawdziła, że zdecydowaliśmy się zrobić drugą edycję. Otworzylismy się bardziej na baristów spoza Wrocławia.

Z tego, co wiem, było dość duże zainteresowanie, prawda?

Okazało się, że bardzo nas wspierają przedstawiciele palarni, z którą współpracujemy, inne kawiarnie i palarnie z Polski też bardzo chętnie i entuzjastycznie podeszły do tematu. Bardzo dużo ludzi udało się do nas ściągnąć. No i myślę, że udało nam się w bardzo miłej atmosferze spędzić dzisiejszy dzień. Można było się poznac, spędzić trochę czasu razem…

Czyli jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy?

Jest zapotrzebowanie. Do tej pory we Wrocławiu jakoś tego nie było.

Wrocław nie był wyraźnie zaznaczony na kawowej mapie Polski.

Dokładnie. Stąd pomysł, żeby pościągać trochę ludzi z innych miejsc, bo wiele osób z Wrocławia często jeździ do innych miast, żeby wziąć udział w imprezach, a u nas tego brakowało.

A dlaczego w browarze?

To trochę z przypadku, ale bardzo cieszymy się, że udało nam się zorganizować Przelewki w tej przestrzeni, jesteśmy bardzo zadowoleni.

Piwo w końcu też pasuje do nazwy „Przelewki”.

Dokładnie. Wytwarza się luźna formuła, bez zadęcia i bez przesady. Chcieliśmy, żeby to było przede wszystkim spotkanie towarzyskie, integrujące środowisko.

I wygląda na to, że się udało! Gratuluję pomysłu i realizacji. Mam nadzieję, że to początek większych kawowych działań we Wrocławiu.

Oby! Mamy nadzieję, że wszystko fajnie się rozwinie. Nie zorganizowaliśmy Przelewek sami, korzystaliśmy z pomocy innych firm związanych z kawą, więc mamy nadzieję, że Przelewki będa się teraz rozlewać po całym mieście.

This slideshow requires JavaScript.

Opublikowano Kawa, Relacja | Skomentuj

Wrocławskie przelewki vol. 2

przelewkiKawa to nie przelewki!

Dlatego we Wrocławiu odbędą się już drugie zawody Wrocławskie Przelewki. W niedzielę 14 grudnia w szranki stanie szesnaścioro baristów. A oprócz tego przez cały dzień będzie się działo:
9:00 – 12:00 – cupping edukacyjny prowadzony przez Błażeja Walczykiewicza (Coffee Proficiency/Kraków)
12:15 – 13:00 – wykład na temat coffee roastingu prowadzony przez Konrada Oleksaka (Kofi Brand/Warszawa)
13:15 – 14:45 – warsztaty na temat parzenia herbaty, prowadzone przez Joannę Wicher i Monikę Hibner-Mońkę (Czajownia/Wrocław)
13:15 – 14:45 – alternatywne metody parzenia kawy – drip, aeropress, frenchpress, warsztaty prowadzone przez Filipa Kucharczyka (Czarny Deszcz/Wrocław), koszt 50 zł
16:00 -17:30 – warsztaty z sensoryki piwa, prowadzenie Grzegorz Ziemian- właściciel browaru oraz Bartek Klauziński, bloger z ,,Dziennik zakrapiany piwem” , koszt 20 zł ( w cenie deska piwa)
15:00 – 19:00 – zawody baristów
19:00 – 20:00 – oprowadzenie po Browarze
20:00 – finał zawodów

Sędziować będą: Błażej Walczykiewicz, Łukasz Jura i Artur Porada.

Serdecznie zapraszamy! Niedziela, 14 grudnia 2014, Browar Stu Mostów, ul. Jana Długosza 2, Wrocław.
Więcej informacji na Facebooku.

Opublikowano Polecamy | Skomentuj

Ambasadorzy marki Dolina Baryczy

_DSC1914Miło nam poinformować że Barbara Jakimowicz-Klein autorka licznych książek kulinarnych i dziennikarka kulinarna promująca Dolny Śląsk i jego kuchnię oraz Zbyszek Koźlik (o którym pisaliśmy w październikowym numerze „Filiżanki Smaków”), szef kuchni HP Park Plaza i propagator kuchni polskiej w Czechach i produktu regionalnego a także Ryszard Czerwiński Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Joanna Lamparska, dziennikarka, poszukiwaczka skarbów, autorka przewodników po Dolnym Śląsku zostali oficjalnymi Ambasadorami Doliny Baryczy a raczej wszystkiego tego co ten region ma najlepszego.

_DSC1939Oficjalne wręczenie certyfikatów dla Ambasadorów i przyjęcie nowych członków do regionalnej sieci znaku odbyło się 25.11.2014r w Miliczu pod przewodnictwem Igi Demianiuk-Ozgi, Prezes Zarządu Partnerstwo dla Doliny Baryczy i Marty Kamińskiej koordynatora i sekretarza zarządu.

IMG_20141125_190530System promocji „Dolina Baryczy Poleca” powstał w roku 2008 z potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców regionu.

Wyróżnione Znakiem produkty i usługi tworzą różnorodną, bogatą i ciekawą ofertę turystyczną Doliny Baryczy i przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku regionu, jego renomy i rozpoznawalności w kraju i poza jego granicami.

IMG_20141125_192524Ambasadorzy marki to selektywnie wybrani profesjonaliści, którzy swoimi poglądami, opiniami zgodnie ze swoimi preferencjami produktowymi nieodpłatnie zgodzili się rekomendować w swoich środowiskach markę oferowanych pod Znakiem „Dolina Baryczy Poleca” produktów i usług,

Gratulujemy!
Agnieszka Hajbura Michałowska

www.dbpoleca.barycz.pl

Opublikowano Nowości "FS" | Skomentuj

Grudniowy numer „Filiżanki Smaków”

Grudniowy numer „Filiżanki Smaków” jest już dostępny w punktach sprzedaży. Zapraszamy do czytania! Przypominamy, że kolejny numer ukaże się pod koniec stycznia.1_FS_coverZajrzyj do środka! Czytaj dalej

Opublikowano Nowości "FS" | Skomentuj

Barista Drink Cup Vergnano

P1180207_122 listopada w Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbyła się druga edycja konkursu Barista Drink Cup Vergnano.  Konkurs ma za zadanie wyłonienie najlepszego baristy barmana. Oprócz tego dla publiczności zorganizowano pokazy latte art i warsztaty z alternatywnych metod parzenia kawy.

„Zaprezentowało się przy okazji konkursu15 firm z branży dekoracyjnej, spożywczej, wyposażenia obiektów gastronomicznych, producenci sprzętu do parzenia kawy. Do degustacji zostało wydanych ponad 1000 kaw i zużyto 100 litrów mleka. Cieszymy się, że naszym gościom kawa smakowała. Mleko sprawiało czasem kłopot zawodnikom. Drżąca ręka powodowała nierówne wzorki. Dlatego najlepszym życzeniem dla baristy, jak mi powiedziano było „Aby nie trzęsły się ręce”. Dla chętnych można było ją wzbogacić różnymi smakami lokalnych alkoholi a między kolejnymi degustacjami można było odżywić organizm naszymi wodami leczniczymi: Helena, Jan, Józefina , Stefan. Po nich kawa smakowała jeszcze lepiej.” – opowiadał kierownik gastronomii Dworku Gościnnego Krzysztof Domarecki.

P1180060Uczestnikom sędziowało jury w składzie:
Przewodniczący Wojciech Urbański – tegoroczny mistrz świata barmanów w
Kapsztadzie oraz kilkukrotny zwycięzca konkursów krajowych i zagranicznych.
Piotr Dziadkowiec – były prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów (oddział południe),
od 30 lat zajmuje się miksologią. Osiągnął wiele prestiżowych nagród i
wyróżnień w kraju, jak i w tak odległych zakątkach jak Kuba czy Singapur.
Monika Bielka-Vescovi – prezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino,
założycielka Szkoły Sommelierów w Krakowie, juror na konkursach
winiarskich, wykładowca na studiach podyplomowych. Zdobywała prestiżowe
nagrody amerykańskiego magazynu Wine Spectator.
Tomasz Wagner – dyrektor warszawskiego okręgu firmy Espresso Service,
współpracuje z firmami we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych
nie tylko w branży „kawowej” ale w całym sektorze gastronomicznym.
Sędzia techniczny Rafał Kamiński – odpowiada w Firmie Espresso Service
za prawidłowe wypalanie kawy.

P1180193_1W konkursie udział wzięło 12 uczestników z całego kraju.

Nagrody zdobyli:
I miejsce: Sebastian Pałka
II miejsce: Karol Bąk
III miejsce: Patrycja Przybyła

Gratulujemy!

Zdjęcia: biuro Barista Drink Cup Vergnano

Opublikowano Nowości "FS" | Skomentuj

Akademia Filiżanki Smaków: Spotkanie kawowe z Marcinem Rusnarczykiem

DSC_0926Spotkanie odbyło się 27 grudnia w ksiegarnio-kawiarni Nalanda. Rozpoczęło się o godzinie 17.00 i trwało niemalże do 20 – bardzo ciekawy pokaz pana Marcina Rusnarczyka (Mistrza Polski Baristów z 2005 roku) na temat kawy, samego parzenia, a nawet ceny urządzeń zleciał tak szybko, że nawet drewniane krzesełka nie przeszkodziły w dobrej zabawie.

DSC_0029Na spotkaniu zaprezentowane zostały następujące metody parzenia:
mocca,
aeropress,
frenchpress,
dripper,
chemex,
syfon.
Podczas prezentacji pan Marcin omówił zasady działania poszczególnych urządzeń, użycie odpowiednich grubości mielenia i temperatur, opowiedział o ich wpływie na smak kawy.

DSC_0084Prezentacji i opowieściom towarzyszyła degustacja kaw: etiopskiej, z Kostaryki,  brazylijskiej i kawy-niespodzianki. Można było też skosztować bogatego w kofeinę naparu z otoczek kawowych, znanego jako cascara. Ciekawych informujemy, że smakuje trochę jak kompot z suszu…

DSC_0979Pan Marcin bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania: dotyczące temperatury wody, ilości i jakości zaparzanej kawy (jak odpowiedział ta kawa która smakuje nam – to jest dobra kawa!), a także technik parzenia, na przykład ogrzewania filtru kawy gorącą wodą, czy też czasu parzenia (warto zapamiętać, że w kawie parzonej powyzej 4 minut uwalniają się szkodliwe związki).

DSC_0136W trakcie trwania Akademii Filiżanki Smaków można było też nabyć książkę „Sekrety kawy” Marcina Rusnarczyka (z autografem autora). Książka powstała jako poradnik w odpowiedzi na wiele pytań zadawanych autorowi, zarówno przez baristów, jak i codziennych konsumentów kawy.

This slideshow requires JavaScript.

Opublikowano Relacja | Skomentuj