La Marzocco Barista Challenge podczas targów Polagra Food 2014

barista4Przedstawiamy imprezę, której organizatorem było Colours of Coffee, Koree oraz Coffeedesk. Bariści rywalizowali w czterech konkurencjach: Cappuccino na czas, Tańczący w słoiku, Tiki-Tiki espresso oraz Starcie Tytanów. Każdy z baristów walczył do ostatniej kropli mleka a zwycięzcy cieszyli się z nagród – w końcu główną nagrodą był wyjazd do fabryki La Marzocco we Florencji!

barista7W dzisiejszych czasach trudno o naprawdę dobry konkurs pod względem organizacyjnym i merytorycznym, a jeszcze trudniej o profesjonalny konkurs baristyczny. Lecz organizatorom La Marzocco Barista Challenge podczas targów udało się to, co pozornie niemożliwe. Byliśmy świadkami narodzin nowej formuły zmagań kawowych na najwyższym poziomie organizacyjnym.

barista3Świetna zabawa wspaniała atmosfera – w końcu konkurs nie tylko dla „wtajemniczonych” w arkany świata kawy. Przyjazna atmosfera i łatwy dostęp do specjalistów w branży gwarantował świetną zabawę i wiedzę na wyciągniecie ręki.

barista6Mogliśmy nie tylko patrzeć na zmagania tytanów. Czerpaliśmy wiedzę od najlepszych, opijając się najlepszą w tych dniach kawą, a wszystko to na targach prezentujących wysokiej jakości wyselekcjonowane ziarna kawy, markowe akcesoria, sprzęt do zaparzania naparów kawowych i wyspecjalizowanych baristów, którzy spełniali nasze kawowe marzenia.

barista5Gratulujemy! W końcu idea świata kawy i baristów wyszła do ludzi. Organizatorzy zapewniają że niebawem odbędzie się kolejna edycja konkursu, trzymamy więc kciuki, a tymczasem razem z organizatorem Colours of Coffe, Marcinem Michalikiem, mamy dla Państwa nietuzinkową nagrodę w konkursie który już lada moment ogłosimy na naszym FB.

Agnieszka Hajbura-Michałowska

Opublikowano Relacja | Skomentuj

Październikowy numer „Filiżanki Smaków”

Październikowy numer „Filiżanki Smaków” jest już dostępny w punktach sprzedaży. Zapraszamy do czytania!

1_FS_cover-podgląd

Zajrzyj do środka!

Czytaj dalej

Opublikowano Nowości "FS" | 2 komentarzy

Święto Mąki w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu

Relacja dla wszystkich miłośników dobrego chleba. Przy okazji przypominamy, że pisaliśmy o chlebie we wrześniowym numerze „Filiżanki Smaków” (który można jeszcze kupić przez kilka dni) i więcej na ten temat znajdziecie w numerze październikowym.

2.09.2014 227 (2)Jak co roku, na koniec sierpnia w Ogrodzie Botanicznym odbyło się Święto Mąki, podczas którego można było skosztować rozmaitych wypieków dolnośląskich producentów pieczywa i lokalnych rarytasów.

2.09.2014 228 (2)Pomimo nieprzychylnej aury nie brakowało chętnych. Jak co roku też w szranki o najlepszy wypiek stanęli najlepsi z najlepszych, zajmujący się piekarstwem na co dzień, a zwiedzający mogli skosztować ich wyrobów.

Zdobywca drugiego miejsca

Zdobywca drugiego miejsca

Do nabycia, oprócz pysznych kołaczy, rogali, chlebów, ciast i innych słodkości, były produkty regionalne i ekologiczne. A kto jeszcze był głodny, mógł korzystać ze stanowisk gastronomicznych na terenie Ogrodu Botanicznego.

W tym roku w Festiwalu Chleba wzięło udział 6 producentów i jedna osoba z wypiekiem indywidualnym.
Zwycięzcy to:
I miejsce: Chleb z Młyna na zakwasie z Jordanowa Śląskiego
II miejsce: chleb Pur Pur z purpurowego ziarna z piekarni Jul-Ka
III miejsce: chleb z czarnuszką na zakwasie z piekarni Z polskiej ziemi
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Zdobywca pierwszego miejsca

Zdobywca pierwszego miejsca

Święto Mąki co roku organizowane jest przez Hotel Tumski i Ogród Botaniczny we Wrocławiu.

Agnieszka Hajbura Michałowska

Opublikowano Relacja | Komentowanie nie jest możliwe

Światowa Niedziela Cittaslow

olsztynekZapraszamy na Światową Niedzielę Cittaslow, która z prawdziwie włoskim rozmachem obchodzona jest nie tylko w ostatnią niedzielę września. Imprezy w różnych miastach członkowskich i pretendujących zaczęły się już w poprzedni weekend i potrwają nawet do października. Organizatorzy informują:

Światowa Niedziela Cittaslow – zawsze w ostatnią niedzielę września, ustanowiona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow, w celu szerzenia informacji o rzeczywistości i idei bycia Cittaslow na całym świecie. Tego dnia, powtarzanego co roku, każde Cittaslow może zorganizować jedną lub więcej lokalnych inicjatyw w celu promocji i propagowania idei naszych wspólnych działań.

Chcecie się wybrać? Poniżej grafik nadchodzących wydarzeń!

Barczewo
Niedziela Cittaslow w Barczewie, 28.09.2014
Festyn rodzinny Zalesie Mazury Active Spa
Festyn odbędzie się 28 września 2014 roku na terenie Amfiteatru Miejskiego w Barczewie. W programie: animacje dla dzieci, rodzinna Olimpiada Sportów Dziwnych z nagrodami, atrakcje dla dzieci i młodzieży, występy artystów z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie. Wstęp wolny.
www.portal.barczewo.pl

Biskupiec
I Biskupiecki Rowerowy Rajd Mieszkańców Cittaslow, 28.09.2014
Rajd z udziałem przedstawicieli samorządu, zaproszonych gości i mieszkańców będzie przebiegał ścieżką rowerową biegnącą od ulicy Armii Krajowej przez Park Miejski aż do plaży Słoneczny Brzeg w Rukławkach. Na miejscu odbędzie się integracyjne ognisko. Celem rajdu jest promowanie aktywności sportowej, idei sieci miast Cittaslow przy wykorzystaniu walorów turystycznych i krajobrazowych gminy Biskupiec.
www.biskupiec.pl

Bisztynek
Niedziela Cittaslow w Bisztynku – Piękno Warmii, 28.09.2014
Wystawa książek o tematyce regionalnej, profesjonalna wystawa plastyczna z wernisażem pt. “Piękno Warmii”, prezentacja strojów warmińskich, stoiska z potrawami regionalnymi, wystawa miejscowych twórców, warsztaty garncarskie.
http://okialbisztynek.pl

Dobre Miasto
Cittaslow “Czas relaksu”,28.09.2014
W niedzielę 28 września 2014 roku Centrum – Kulturalno Biblioteczne już po raz drugi będzie realizować program składający się z wielu atrakcji m.in. ryneczków z rękodziełem, zdrową i ekologiczną żywnością , wystawą plastyczną, które wzbogacone zostaną poprzez występy artystyczne zespołów CKB. Dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli przygotują inscenizacje, działania parateatralne i zabawy dotyczące ich wyobrażeń o tworzeniu świata i życia pełnego harmonii, otwartego na dialog z drugim człowiekiem. Wszystkie działania będą miały charakter życia i bycia „slow”. Wspólna zabawa i wymiana doświadczeń odbędzie się w scenerii Stodoły Kultury , Przedmurza i Kamienic przy ulicy Sowińskiego. Cittaslow będziemy promować przez “Biuro Podróży Radia Olsztyn”, którego program na żywo usłyszymy między 12:00 – 18:00 na antenie Radia Olsztyn.
www.centrumkultury.pl

Lidzbark Warmiński
Niedziela Cittaslow w Lidzbarku Warmińskim, 28.09.2014
Festyn promujący ideę Cittaslow, podczas którego swoje produkty zaprezentują regionalni artyści, wystąpią lokalne zespoły i odbędą się konkursy dotyczące ruchu Cittaslow.
www.lidzbarkwarminski.pl

Lubawa
Witaminowe Cittaslow, 28.09.2014
Niedziela Cittaslow w Lubawie będzie przebiegać pod hasłem „Witaminowe Cittaslow”. Jest to impreza łącząca dwie imprezy odbywające się w mieście w tym samym czasie, czyli Niedzielę Cittaslow oraz Szkolne Witaminy. W planie jest wiele atrakcji związanych ze zdrową żywnością, przegląd szkolnych talentów oraz liczne konkursy, m.in.: na domek dla ślimaczka lubawiaczka, kulinarny na „Słodkie małe co nieco” oraz fotograficzny „Lubawa w obiektywie mieszkańców”. Podczas imprezy będzie można sobie zrobić zabawne, pamiątkowe zdjęcie w foto budce oraz skosztować kulinarnych przysmaków w szkolnej stołówce.
www.lubawa.pl

Murowana Goślina
Rozgrywki w siatkówkę Memoriał Arkadiusza Gołasia, 26-28.09.2014
W dniach 26-28 września 2014 roku w Murowanej Goślinie odbędzie się 10. edycja prestiżowego siatkarskiego wydarzenia, czyli Memoriał im. Arkadiusza Gołasia. Wezmą w nim udział cztery czołowe drużyny z polskiej PlusLigi.
Impreza, której inicjatorką i pomysłodawczynią jest Anna Sumelka, ma na celu uczcić pamięć tragicznie zmarłego siatkarza, reprezentanta Polski, Arkadiusza Gołasia, promować polską siatkówkę oraz poprzez prowadzoną podczas memoriału licytację – wspomóc osoby potrzebujące. Memoriał poprzedzają warsztaty siatkarskie dla dzieci i młodzieży.
www.murowana-goslina.pl

Nidzica
Niedziela z Cittaslow – Nidzica artystycznie, 28.09.2014

 • Otwarte warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W planie zajęcia z rysunku, malarstwa, rzeźby
 • Otwarte warsztaty kuglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W planie nauka chodzenia na szczudłach, nauka żonglowania, megabańki mydlane, malowanie twarzy
 • Dzień Muzeum – zwiedzanie pomieszczeń zamkowych, galerii, muzeum
 • Wernisaż Pokonkursowy konkursów: fotograficznego i na logo gminy Nidzica

www.nidzica.pl

Nowe Miasto Lubawskie
Święto Pieczonego Ziemniaka, 28.09.2014
Festyn Rodzinny propagujący zdrowy styl życia zgodnie z ideą Cittaslow

Gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci i rodziców, propagowanie zdrowego stylu życia (zdrowa żywność i aktywność ruchowa), integracja międzypokoleniowa mieszkańców, występy muzyczne, pokazy taneczne, konkurs plastyczny z motywem ślimaka.
www.umnowemiasto.pl

Nowy Dwór Gdański (miasto pretendujące)
Festiwal Latawców o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego, 05.10.2014
Festiwal odbywa się każdego roku w październiku, kiedy to łapiemy jesienne promienie słońca i przyjemny wiatr. Jest to kameralna, rodzinna impreza, na której nie brakuje uśmiechu i dobrej zabawy. Do udziału zapraszamy uczestników różnych grup wiekowych (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjum), wraz z rodzicami. Wydarzenie ma charakter konkursu, ale najważniejsza jest wspólna zabawa. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie latającego latawca. W tym roku festiwal zostanie poprzedzony warsztatami w nowodworskich szkołach, które poprowadzi Stowarzyszenie Szkolna 13 w ramach programu Dom Kultury +, Inicjatywy lokalne. Podczas festiwalu będzie można „polatać” latawcami akrobacyjnymi i poznać tajniki budowy prostych latawców.
www.zok-ndg.pl

Olsztynek
W Olsztynku ślimak i koncert, 03.10.2014
Obchody Światowej Niedzieli Cittaslow rozpoczną się w Olsztynku już w piątek 3 października o godzinie 10:00. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olsztynku przejdą w barwnej paradzie na rynek miasta, gdzie uformują pomarańczowego ślimaka Cittaslow.
W sali widowiskowej Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku o godzinie 17:00 odbędzie się akademia poświęcona idei Cittaslow. Podczas uroczystości zaprezentują się uczniowie z olsztyneckiej filii Powiatowej Szkoły Muzycznej.
www.olsztynek.pl

Reszel
Dzień dobrego życia, 28.09.2014

 • koncert przygotowany przez dwa ośrodki Kultury z Reszla i Biskupca – dwa miasta sąsiadujące ze sobą oraz kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów.
 • konkurs wiedzy o Cittaslow
 • układanie ślimaka z kapsli i nakrętek od butelek
 • wyjazd grupy reszelskich artystów amatorów do Biskupca Reszelskiego
 • występ gwiazdy wieczoru
 • „Produkt lokalny skarbem Warmii, Mazur, Kujaw i Krajny” – kiermasz mający na celu promocję produktów żywnościowych i potraw tradycyjnych (30 wystawców).  Produkty będą wystawione do degustacji.

Działanie ma na celu wymianę doświadczeń w obszarze kultury, integrację społeczną i promowanie idei bycia Cittaslow.
www.ugreszel.pl

Ryn
Niedziela Cittaslow w Rynie, 28.09.2014

 • Gra miejska „Rynolandia” to połączenie popularnej zabawy w podchody z grą RPG oraz z odrobiną wiedzy na temat historii, architektury i walorów turystycznych miasta Ryn. Oferta skierowana jest do rodzin (do 5 osób). Ogłoszenie wyników gry i odbiór nagród nastąpi 28 września 2014 r. podczas obchodów Niedzieli Cittaslow w Rynie. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
 • Dzień otwarty Orlika – gry i zabawy sportowe na boisku
 • Dzień otwarty Muzeum w Ryńskim Centrum Kultury w Rynie

www.miastoryn.pl

Opublikowano Polecamy | Komentowanie nie jest możliwe

Święto Wina w Starym Klasztorze

swieto_winaI edycja Święta Wina odbędzie się w dniach 18–21 września w Starym Klasztorze przy ulicy Purkyniego 1 we Wrocławiu.
Głównym celem imprezy jest propagowanie kultury picia i wiedzy o winie.

W programie imprezy:
- ponad 50 gatunków win z całego świata w przystępnych cenach!
- gotowanie na żywo, czyli jak przyrządzić romantyczną kolację, połączone z opowieścią jakie wina podajemy do jakich potraw
- prelekcje na temat wina, gatunków, jego tajemnice, co i jak powinno się pić. Opowiadać będą sommelierzy, czyli wykwalifikowani specjaliści z zakresu podawania i doboru win
- koncerty na żywo

Każdego dnia Święta Wina odbędzie się inny klimatyczny koncert, idealnie pasujący do wieczoru przy winie.

Zapraszamy do współpracy producentów, dystrybutorów, sommelierów, hurtowników win, którzy chcą współtworzyć nową cykliczną imprezę w naszym regionie !

Przyjdź, dowiedz się wszystkiego o winie poznaj jego sekrety, spróbuj wielu gatunków w rozsądnej cenie.
Agnieszka Hajbura Michałowska
swieto wina program

Opublikowano Polecamy | Komentowanie nie jest możliwe

Warsztaty Eco Blik: 10.09.2014 w Cook Up Studio Kulinarne Bielany

Zdjęcie-0049Zostaliśmy zaproszeni na pierwsze kulinarne spotkanie przy kawie zorganizowane przez znaną już Państwu firmę od pięknej kawy i ziołowych herbat. Atmosfera od początku spotkania była bardzo sympatyczna. Industrialne, nowoczesne wnętrze zachęcało do eksperymentowania z kawowymi smakołykami, a w rolach głównych wystąpiły: Brazylijska Sowa, Peruwiański Flaming, Etiopski Lis, Indonezyjska Żaba i Meksykański Jaguar.

Zdjęcie-0037Do degustacji prześwietnej mieszanki kawy z przyprawami (był tam kminek- nienawidzę kminku! ale mieszanka była tak zbilansowana w smaku, że nawet go nie odczułam a całość smakowała urzekająco) dodatkiem było pyszne brownie z dodatkiem kaszy jaglanej, ekologiczne, delikatne i mięciutkie.

Zdjęcie-0044Potem odbył się pokaz różnych sposobów zaparzania kawy. Prowadząca go pani Joanna gorąco zachęcała do tworzenia własnych mieszanek smaków, łączenia silniejszych smaków z delikatnymi.

Zdjęcie-0050Na koniec nastąpiła część praktyczna. Pani Joanna przygotowała dla nas przepisy na bazie kawy, do samodzielnego wykonania. Cały zespół Ecoblik pomagał! Zostały zrobione, sfotografowane i zjedzone:

- słodkie gruszki z aromatyczną polewą na bazie kawy

- puszysty krem z żółtek z granatem i oczywiście kawą

- maślane babeczki z gorzkiej czekolady z nutką kawy

- kawowy tort biszkoptowy z dodatkiem prosecco

Zdjęcie-0014Było naprawdę sympatycznie, zapachu kawy nie jestem w stanie przekazać, ale było tez szalenie aromatycznie i pobudzająco. A przy tym zdrowo! Krótkie zagotowanie kawy powoduje , że zmniejsza się w niej zawartość kofeiny . Dzięki temu po tym uroczym wieczorze i sporej dawce prześwietnej kawy w różnych postaciach spałam jak dziecko . Na pewno jest to popołudnie, które chciałabym powtórzyć.

Aleksandra Wiśniewska

This slideshow requires JavaScript.

Opublikowano Relacja | Komentowanie nie jest możliwe