Lutowy numer „Filiżanki Smaków”

Lutowy numer „Filiżanki Smaków” jest już dostępny w punktach sprzedaży. Zapraszamy do czytania!

1_FS_cover podgldZajrzyj do środka! Czytaj dalej

Opublikowano Nowości "FS" | Skomentuj

Kulinarne spotkanie branży gastronomicznej we Wrocławiu

sk10Z nowym rokiem powrócono we Wrocławiu do idei kulinarnych spotkań branży gastronomicznej. Takie spotkanie miało miejcie w hotelu Mercure. W tym roku na kulinarne spotkanie organizatorzy zaprosili szefów kuchni, kucharzy i właścicieli obiektów gastronomiczno-hotelarskich. Jak zazwyczaj przy tego typu spotkaniach frekwencja nie zawiodła.

sk8Noworoczne spotkania kulinarne branży mają na celu integrację lokalnego środowiska, wzajemne poznawanie nowych graczy na lokalnym rynku usług, a przede wszystkim zapoznanie z nowym portfolio poszczególnych firm sponsorskich. Całe menu zostało skomponowane z artykułów, które zostały wprowadzone do ofert organizatorów lub też produktów, które należało by lepiej poznać. Początek roku to czas na podsumowanie starego roku w branży i zapoznanie się z nowymi trendami na rok bieżący. Podobnie z artykułami spożywczymi dla branży HoReCa, to idealny czas, aby poznać nowości na rynku tego typu usług oraz ich kulinarne możliwości.

sk7Autorskie menu przygotował szef kuchni Hotelu Mercury we Wrocławiu Wojciech Marczak.

sk3Spotkanie rozpoczęło się o godz 18:00 krótkim przemówieniem i prelekcją na temat produktów i firm które włączyły się do projektu.

sk12Po części oficjalnej można było degustować do woli wszystkich zaserwowanych potraw, korzystać z open baru, a co najważniejsze miło spędzić czas na rozmowach z dawno niewidzianymi znajomymi, wymienić się doświadczeniem nie tylko kulinarnym i zapoznać z nowymi osobami w branży.

sk1Dyskusje w kuluarach nie miały końca. Obfitość bufetów i miła atmosfera powodowała że w tym wyjątkowym dniu każdy z tej gastronomicznej rodziny chciał, a co najważniejsze znalazł czas aby połączyć miłe z pożytecznym.

Gratulujemy organizatorom i życzymy więcej tak udanych kulinarnych spotkań branży gastronomicznej.

Agnieszka Hajbura Michałowska

This slideshow requires JavaScript.

Opublikowano Relacja | Skomentuj

Mistrz Włoch i wicemistrz świata w pizzy klasycznej otwiera pierwszy lokal sieci pizzerii „Tutti Santi” we Wrocławiu

W czwartek 8 stycznia 2015 we Wrocławiu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Nasze miasto odwiedził wicemistrz świata i mistrz Włoch w pizzy klasycznej: Valerio Valle.

IMG_20150108_124900Valerio Valle przyleciał do Polski specjalnie na otwarcie we Wrocławiu. Pizzeria „Tutti Santi” zajmuje cały budynek dawnej wypożyczalni „Beverly Hills” na parkingu Centrum Handlowego Borek przy ul. Hallera 52. Lokal posiada własny, bezpłatny parking bezpośrednio przy budynku. Ceny pizzy w „Tutti Santi” są przystępne i nie odbiegają od średniej ceny we wrocławskich pizzeriach. Latem właściciele planują ogródek i poszerzą ofertę o desery lodowe.

IMG_20150108_124931Tutti Santi to prawdziwa włoska pizzeria, uwieńczenie wielu lat włoskich podróży i przygód właścicieli sieci, miejsce wyjątkowe, w którym każdy będzie mógł spróbować oryginalnej włoskiej pizzy. Pizza tworzona w pizzerii oparta jest tylko o oryginalne włoskie produkty na podstawie receptur mistrza Włoch, który osobiście szkoli pracowników i nadzoruje jakość produktów. Zastosowanie tylko włoskich produktów raz specjalnej technologii dojrzewania ciasta jest kluczowe. Właśnie one sprawiają, że ta pizza otrzymuje wyrafinowany, nieporównywalny z innymi pizzami smak. Podstawą dla ciasta jest specjalnie dobrana włoska mąka, produkowana z pszenicy, która dojrzewa w ciepłym klimacie Włoch, dzięki czemu ma wysoką zawartość białka. Każdy z używanych w „Tutti Santi” składników jest starannie dobrany, przykładowo jednym z używanych serów jest mozzarella di bufala – włoski produkt regionalny produkowany w regionie Kampania z mleka czarnych bawolic. Ten ser charakteryzuje się wyższą zawartością tłuszczu, co po wypieku w wysokiej temperaturze nadaje mu wyjątkowy smak. Podobnie włoska szynka i wiele innych produktów, które w połączeniu z recepturą mistrza tworzą smak nieporównywalny z innym.

IMG_20150108_125922Goście będą mogli także spróbować klasycznych pizz włoskich serwowanych według różnych włoskich tradycji, między innymi oryginalnej pizzy neapolitańskiej czy Pizza la Palla o długości 1 metra.

IMG_20150108_130127Pizza tworzona w „Tutti Santi” jest dokładnie taka sama jak pizza, której można spróbować w najwyższej jakości włoskich pizzeriach. Gwarantuje to sam mistrz Valerio, który zajmuje jedno z wysokich miejsc w TOP 25 (ranking najlepszych włoskich pizzaiolo). Teraz Wrocław dołączy do grona niewielu polskich miast, w których można zjeść oryginalną włoską pizzę.

Pasja, sztuka i włoska jakość to motto przyświeca temu nowemu lokalowi na mapie kulinarnej Wrocławia. Jak powiedział sam Valerio: prawdziwy pizzaiolo musi być artystą i kochać swoje rzemiosło. Jeśli dorzuci się do tego wyjątkowy, wysokiej jakości produkt, powstaje coś, co łączy pasję i wyjątkowy smak – pizza warta wszystkich świętych.

Agnieszka Hajbura-MichałowskaIMG_20150108_130339

Tutti Santi
Wrocław, al. Hallera 52
www.tuttisanti.pl

Opublikowano Polecamy | Skomentuj

Prenumerata i prezenty!

3_FS_cover prenumerataMamy nowy rok, ale stare ceny! Przypominamy, że prenumerata „Filiżanki Smaków” nadal kosztuje tyle samo i ma same zalety:

1. Wychodzi taniej! Kupując prenumeratę za jeden egzemplarz czasopisma płacisz tylko 5 zł!

2. Dostaniesz każdy numer – nie ma szans, że o którymś zapomnisz albo nie uda się go dostać.

3. Nie musisz zbaczać z drogi ani nawet wychodzić z domu, bo każdy pachnący jeszcze farbą drukarską numer dotrze do twojej skrzynki pocztowej.

4. Co miesiąc spośród prenumeratorów rozlosowujemy prezenty!prenumerata

Prenumeratę można zamówić na rok (10 numerów) w cenie 50 zł lub na pół roku (6 numerów) w cenie 30 zł. Więcej informacji i formularz zamówienia znajdziecie na naszej stronie w dziale Prenumerata.

e-wydanieZachęcamy też do zamawiania prenumeraty w formie elektronicznej – „Filiżanka Smaków” na tablecie czy ekranie prezentuje się równie pięknie! Na ten temat więcej przeczytacie tutaj.

Opublikowano Nowości "FS" | Skomentuj

Wesołych Świąt!

fs-zyczenia-2015-small_m

Opublikowano Nowości "FS" | Komentowanie nie jest możliwe

Korzenne przysmaki na świątecznym stole

Korzenne przysmaki na ... 1„… Otóż pomnij – że jeśli, oprócz zagranicznych korzeni i przypraw dodasz do pierników, które wypiekasz, jeszcze i wonnego, słodkiego miodu, smak ich będzie niezrównany…” – takiej rady królowa krasnoludków udzieliła młodemu czeladnikowi Bartłomiejowi w nagrodę za uratowanie życia królowej pszczół. Bajka Marii Kruger „Toruńskie pierniki” to jedna z wielu historii na temat przysmaku nieodłącznie kojarzącego się z Bożym Narodzeniem.

Pierwsze adnotacje o cieście piernikowym pochodzą ze Średniowiecza. Przysmak, od nazwy jednego ze składników, był zwany miodownikiem. Swą dzisiejszą nazwę zawdzięcza przyprawom korzennym, które do Polski dotarły w XIV wieku. Słowo piernik pochodzi od wyrazu „pierny” podkreślającego znaczną zawartość pieprzu w cieście. Początkowo piernik uznawany był za symbol luksusu, gdyż przyprawa do piernika była bardzo droga.
Do Europy przyprawa piernikowa dotarła w okresie wojen krzyżowych, kiedy to nastąpił rozwój  handlu z Bliskim Wschodem. Ciasto wywodzi się z miast hanzeatyckich (związek miast handlowych znajdujących się w Europie Północnej). Pierniki mylnie uważane są za tradycyjny polski wypiek, gdyż pochodzą one z okolic dzisiejszej Holandii.

Korzenne przysmaki na ... 2 Czytaj dalej

Opublikowano Nowości "FS" | Komentowanie nie jest możliwe